Engelbrektsgatan sextioett
Välplanerad, modern familjevåning om 4 rok, 95 kvm! Gästtoalett, balkong i väster och högt cityläge!
- Antal rum 4 rok, varav 2-3 sovrum
- Boarea 95 kvm
- Våningsplan 6 av 7
- Hiss Ja
- Balkong Ja
- Planritning
- Karta
Våningen har ett lugnt och skönt öster-västerläge mellan Hedåsgatan och mot gården. Det höga läget på vån 6 ger utöver fritt från trafikljud även ett gott dagsljus. Hallrummet har plats för avhängning. Här finns också en separat toalett. Hallpassagen leder in till det stora vardagsrummet med fönsterpartier i öster mot gatan. Här finns plats för en soffgrupp men även en matsalsmöbel om så önskas. Köket ligger intill, lite långsträckt som ett arbetskök och avslutas med en matplats vid fönstret mot gatan.
Med ett tyst och skönt läge ligger de tre sovrummen på rad mot gården. De två första i lika storlek och det tredje, lite större, med balkong mot gården. Intill ligger badrummet.
Denna välplanerade fyra har inte renoverats på många år så här behövs kärlek i varje hörn! Väl renoverad erbjuder den ett mycket bra cityläge med allt vad innerstaden har i form av stans kulturella centrum intill, evenemang, restauranger, caféer, affärer, service och kommunikationer. Allt på gångavstånd!
Till lägenheten hör ett källarförråd som nås via hissen. Det finns en gästlägenhet i föreningen. Trevlig innergård med utemöbler och grill.
Tvättstuga i markplan in mot gården med tre tvättstationer.
Under huset finns 22 garageplatser. Platserna fördelas efter kölista. För övrigt tillämpas Boendeparkering i området.
Med ett tyst och skönt läge ligger de tre sovrummen på rad mot gården. De två första i lika storlek och det tredje, lite större, med balkong mot gården. Intill ligger badrummet.
Denna välplanerade fyra har inte renoverats på många år så här behövs kärlek i varje hörn! Väl renoverad erbjuder den ett mycket bra cityläge med allt vad innerstaden har i form av stans kulturella centrum intill, evenemang, restauranger, caféer, affärer, service och kommunikationer. Allt på gångavstånd!
Till lägenheten hör ett källarförråd som nås via hissen. Det finns en gästlägenhet i föreningen. Trevlig innergård med utemöbler och grill.
Tvättstuga i markplan in mot gården med tre tvättstationer.
Under huset finns 22 garageplatser. Platserna fördelas efter kölista. För övrigt tillämpas Boendeparkering i området.
Övrig information:
- Tillträde 2022-06-03
- Pantsatt lägenheten är inte pantsatt
Omgivning:
-
Allmänt om området
Stenstadskvarter från förra sekelskiftet invid Vasastaden
År 1866 togs en ny stadsplan fram med Vasastaden och Lorensberg som centrala områden. Den nya stenstaden tog form under 1800-talets slut och runt sekelskiftet 1900. Tongivande delar var Vasaplatsen, Vasagatan, Vasaparken och naturligtvis Kungsportsavenyn som färdigställdes med Götaplatsen 1935.
Lorensberg hänger tätt samman med Vasastaden och sträcker sig från vallgraven i norr, österut till Heden, mot Nedre Johanneberg i söder samt längs Aschebergsgatan och Vasaplatsen i väster.
Lorensbergs landeri
Innan byggandet av Lorensberg påbörjades upptogs markerna söder om vallgraven mestadels av stora landerier och herrgårdsliknande gårdsanläggningar. Under 1700-talet låg Lorensbergs landeri i nuvarande Lorensbergsparken och på samma plats etablerades ett värdshus 1823 som med tiden utvidgades och under 1900-talets början blev ett populärt nöjesetablissemang med restaurang, cirkus och Lorensbergsteatern.
Byggandet av Lorensberg påbörjades under 1870-talet och startade i den norra delen av området. Här uppfördes stora stenhus i slutna och regelbundna kvarter längs raka gator, ett bostadsområde av ”hög kvalité” för stadens bättre bemedlade. Mot slutet av 1800-talet byggdes bostadshus i fyra-fem våningar med ljust putsade fasader i rikt dekorerad nyrenässans.
Paradgatan framför andra
Längs Kungsportsavenyn och dess tvärgator finns i dag ett rikt utbud av restauranger, barer och butiker och Lorensberg utgör en viktig del av stadens centrum, såväl nöjesmässigt som kulturellt.
Under 1880-talet utvecklades Kungsportsavenyn till att bli en förnäm bostadsgata med stora våningar bakom ståtliga, ljusa putsfasader. Den utformades som en paradgata med trädrader kantad av förträdgårdar framför husen. Avenyn var ett viktigt huvudstråk och tidigt diskuterades hur den skulle avslutas i den södra änden.
Götaplatsen utformades efter en stadsplan från 1910 som omfattade Avenyns avslutning, Götaplatsen, samt Lorensbergs villaområde och som togs fram av dåvarande stadsingenjören Albert Lilienberg. Runt Götaplatsen byggdes några av de viktigaste offentliga byggnaderna i Göteborg. Det pampiga Konstmuseet stod klart 1923, lagom till öppnandet av Jubileumsutställningen samma år. Stadsteatern och Konserthuset invigdes 1934 respektive 1935 och utformades i funktionalistisk stil. Den numer klassiska statyn över Poseidon hade då rests som kronan på verket fyra år tidigare, 1931.
Livet i Lorensberg
Bostadslägenheterna i Lorensberg planerades efter de principer som gällde för borgerliga hem i städerna under slutet av 1800-talet. Åt gatan låg den representativa delen av bostaden med salong, matsal och herrum i fil medan den privata delen med sovrum och kök var vända åt gården. På gården låg avträden och enklare gårdshus som innehöll smålägenheter med ett eller två rum. Alla bostäder värmdes ursprungligen med kakelugn eller liknande och i gathusen fanns både avloppssystem och rinnande vatten, ibland till och med även badrum för personlig hygien. Fram på 1930-talet installerades WC i både gat- och gårdshus och centralvärmen kom inte långt efter. I husens källarvåningar fanns verksamheter som skomakeri, mjölkaffär och potatislager.
Lorensbergs stenhusbebyggelse från tiden före 1935 är välbevarad och kompletterad med några större, modernare skapelser - främst längs Avenyn, men 1866 års stadsplan gör sig fortfarande i högsta grad påmind.
Föreningen:
- Namn Riksbyggens Brf. Göteborgshus nr 51
-
Om föreningen
Riksbyggen Brf Göteborgshus 51, 716409-5957, äger fastigheten Heden 26:19 med adress Engelbrektsgatan 57-61. Byggnaden uppfördes 1983 och inrymmer 93 lägenheter, 4 lokaler samt 22 garageplatser. Byggnadens totala yta är 7589 kvm varav 7000 kvm utgör bostadsyta och 576 kvm utgör lokalyta. Lokalhyresintäkter utgör 17 % av föreningens nettoomsättning.
Föreningens långsiktiga låneskuld är 25 837 916 kr, vilket ger en belåning på 4283 kr/kvm. Fastighetens taxeringsvärde 2020 är 251 028 000 kr.
Årsavgiften ändrades senast 2007 med en höjning av 3 %.
Förvaltningen sköts av Riksbyggen.
Fastigheten är fullvärdeförsäkrad i Folksam.
För mer information besök föreningens hemsida www.engelbrektsgatan57-61.se - Parkering Berättigad till boendeparkeringstillstånd inom område "M".
- Tv och Bredband Kabel-TV via Tele2 och Bredband via Telenor
- Antal lägenheter 93
- Antal lokaler 4
- Överlåtelseavgift 1 433 kr
- Pantsättningsavgift 573 kr betalas av köparen
- Tillåter juridisk person Nej
Ansvarig mäklare
- Tomas Ahre
- 0705 250650
- [email protected]
- Anna Namazi
- 0702 808486
- [email protected]
Lägenheten:
- Upplåtelseform Bostadsrätt
- Andelstal 1.31 %
- Lägenhetsnummer 234051001-0028
Byggnaden:
- Byggnadsår 1983
- Internet TV: Tele2 Internet: Bredbandbolaget/Telenor
- Parkering Garage, kölista tillämpas. Garage finns på Kristinelundsgatan. Boendeparkering.
Såld:
Observera att denna bostad är såld. Vänligen kontakta ansvarig mäklare om du önskar mer information.
Är du intresserad av detta hem?