Lorensberg

Södra Vägen fyrtiotre

Charmig 20-talsvåning i fint skick om 3 rok, 104 kvm på vån 3 i skuldfri förening! Mån.avg 1733 kr!

  • Antal rum 3 rok, varav 1-2 sovrum
  • Boarea 104 kvm
  • Våningsplan 3 av 6
  • Hiss Ja
  • Planritning
  • Karta
Det mäktiga hörnhuset nedanför Stadsteatern har en medveten elegans. I denna välskötta byggnad på våning 3 erbjuds en charmig 20-talsvåning i fint skick om 3 rok, 104 kvm med 3 meter tahöjd, välkomnande hallrum med stilren förvaring, vackra ekparketter, öppen spis, 2 sovrum, badrum med tvättmaskin/torktumlare, stort kök samt delad köksbalkong. Skuldfri förening! Mån.avg 1733 kr!

Övrig information:

  • Tillträde 2026-06-01
  • Pantsatt lägenheten är pantsatt

Övrig information:

  • Det mäktiga hörnhuset nedanför Stadsteatern har en medveten elegant utstrålning med affärslokalernas välvda fönsterpartier, de fem boendeplanens spröjsade fönster, de i guld vågformade dekorationerna under takfoten och vindsvåningarnas välvda takfönster..

    Entrén med foajéns majestätiska volym och återkommande mönster i vägg- och takmålningar i original spär på den exklusiva atmosfären. Huset är totalt renoverat och det råder en känsla av ordning och reda. Vi tar hissen till tredje våningen.

    Hallrummets välkomnande volym tar emot med en välslipad, massiv ekparkett i fiskbensläggning, stilrena, platsbyggda garderober ända upp till taket och en given plats för kristallkronan. Alltid lika skönt att komma in i ett sådant hallrum.

    Via det breda och höga 20-talsvalvet lockar vardagsrummet med fortsatt fin ekparkett i fiskbensläggning och ett vackert, stort, spröjsat fönsterparti med vyer över kvarteren omkring. En vackert formad, vit, öppen spis i funktion sällskapar i ett av hörnen med spjällhandtag i smide.Takhöjden är 3 meter med en takrosett i fin oval form. Stilrena, diskreta stuckaturer. Rummet är struket i bruten vit färg.

    Rummet intill nås via en vid öppning och har fortsatt fin ekparkett i fiskbensläggning i original samt ett stort, vackert spröjsat fönsterparti. Rummet har använts som sovrum men kan likaväl användas som matsal om så önskas. Rummets volym ger gott om plats för både en dubbelsäng och mer möblering eller för vardagsfester och högtidliga kalas när det kan passa. Rummet är struket i bruten vit färg.

    Innanför leder serveringsgången, med klassisk skåpinredning i original, till gårdssidan av våningen. Praktiska förvaringsskåp för lite av varje. I ett av dem sitter elcentralen.

    Badrummet är snyggt inrett med mörkt kakel och små kvadratiska klinker. Det renoverades för 4-5 år sedan. Här finns toalett och handfat på designad kommod. Glasad dusch samt kombinerad tvättmaskin/torktumlade. Golvvärme och dimbara spots.

    Master bedroom med sitt vackert spröjsade fönsterparti och ett skönt läge mot gården bjuder på den goda nattsömnen. Charmigt brädgolv skapar en skön känsla. Här finns plats för en dubbelsäng förstås och mer möblering, som t ex en läsfåtölj, skrivbord eller annan möblering. Takrosetten med sin ovala form och blommönster är sevärd. Läget är knäpptyst som på landet.

    Köket ligger klassiskt mot gården och är både rymligt och gemytligt. Det renoverades för 4-5 år sedan. God plats för ett rejält köksbord. Stilren skåpinredning i vitt från Marbodal. Induktionshäll och spisfläkt. Diskmaskin, hel kyl och halv frys. Det gamla skafferifönstret i behåll. Utgång till delad balkong i väster mot gården, möblerad med två små soffor..

    Här erbjuds ett exklusivt boende i en obelånad förening och en lika välskött fastighet. Våningen passar bra för människor som vill bo i en historisk, vacker miljö och vill bevara den gamla arkitekturens livsbejakande atmosfär mitt i en stad som sakta börjar ta en ny form med mer plats för människor och en levande stadskärna. Mitt i stadens kulturella centrum med kultur, affärer, restauranger, caféer, parker och service.

    Utmärkta kommunikationsmöjligheter med både spårvagnar och bussar. Snabbt ut på vägsystem som E6, E20 och riksväg 40 och Landvetter flygplats. Kort sagt, kommunikationer åt världens alla håll.
  • Allmänt om området Stenstadskvarter från förra sekelskiftet invid Vasastaden


    År 1866 togs en ny stadsplan fram med Vasastaden och Lorensberg som centrala områden. Den nya stenstaden tog form under 1800-talets slut och runt sekelskiftet 1900. Tongivande delar var Vasaplatsen, Vasagatan, Vasaparken och naturligtvis Kungsportsavenyn som färdigställdes med Götaplatsen 1935.


    Lorensberg hänger tätt samman med Vasastaden och sträcker sig från vallgraven i norr, österut till Heden, mot Nedre Johanneberg i söder samt längs Aschebergsgatan och Vasaplatsen i väster.


    Lorensbergs landeri
    Innan byggandet av Lorensberg påbörjades upptogs markerna söder om vallgraven mestadels av stora landerier och herrgårdsliknande gårdsanläggningar. Under 1700-talet låg Lorensbergs landeri i nuvarande Lorensbergsparken och på samma plats etablerades ett värdshus 1823 som med tiden utvidgades och under 1900-talets början blev ett populärt nöjesetablissemang med restaurang, cirkus och Lorensbergsteatern.


    Byggandet av Lorensberg påbörjades under 1870-talet och startade i den norra delen av området. Här uppfördes stora stenhus i slutna och regelbundna kvarter längs raka gator, ett bostadsområde av ”hög kvalité” för stadens bättre bemedlade. Mot slutet av 1800-talet byggdes bostadshus i fyra-fem våningar med ljust putsade fasader i rikt dekorerad nyrenässans.


    Paradgatan framför andra
    Längs Kungsportsavenyn och dess tvärgator finns i dag ett rikt utbud av restauranger, barer och butiker och Lorensberg utgör en viktig del av stadens centrum, såväl nöjesmässigt som kulturellt.


    Under 1880-talet utvecklades Kungsportsavenyn till att bli en förnäm bostadsgata med stora våningar bakom ståtliga, ljusa putsfasader. Den utformades som en paradgata med trädrader kantad av förträdgårdar framför husen. Avenyn var ett viktigt huvudstråk och tidigt diskuterades hur den skulle avslutas i den södra änden.


    Götaplatsen utformades efter en stadsplan från 1910 som omfattade Avenyns avslutning, Götaplatsen, samt Lorensbergs villaområde och som togs fram av dåvarande stadsingenjören Albert Lilienberg. Runt Götaplatsen byggdes några av de viktigaste offentliga byggnaderna i Göteborg. Det pampiga Konstmuseet stod klart 1923, lagom till öppnandet av Jubileumsutställningen samma år. Stadsteatern och Konserthuset invigdes 1934 respektive 1935 och utformades i funktionalistisk stil. Den numer klassiska statyn över Poseidon hade då rests som kronan på verket fyra år tidigare, 1931.


    Livet i Lorensberg
    Bostadslägenheterna i Lorensberg planerades efter de principer som gällde för borgerliga hem i städerna under slutet av 1800-talet. Åt gatan låg den representativa delen av bostaden med salong, matsal och herrum i fil medan den privata delen med sovrum och kök var vända åt gården. På gården låg avträden och enklare gårdshus som innehöll smålägenheter med ett eller två rum. Alla bostäder värmdes ursprungligen med kakelugn eller liknande och i gathusen fanns både avloppssystem och rinnande vatten, ibland till och med även badrum för personlig hygien. Fram på 1930-talet installerades WC i både gat- och gårdshus och centralvärmen kom inte långt efter. I husens källarvåningar fanns verksamheter som skomakeri, mjölkaffär och potatislager.
    Lorensbergs stenhusbebyggelse från tiden före 1935 är välbevarad och kompletterad med några större, modernare skapelser - främst längs Avenyn, men 1866 års stadsplan gör sig fortfarande i högsta grad påmind.
  • Namn Berzelius
  • Om föreningen Byggnaden uppfördes 1923 på adresserna Södra Vägen 41 & 43. Brf Berzelius förvärvade fastigheterna Lorensberg 25:1 & Lorensberg 25:2 år 1923 och då som Bostadsaktiebolag. 2004 ombildades aktiebolaget till bostadsrättsförening. Fastigheten är friköpt.

    Byggnaderna inrymmer 35 lägenheter om 3621 kvadrat samt 6 lokaler upplåtna med hyresrätt om 382 kvadrat.

    Brf Berzelius, 769611-8343, registrerades 2004-12-17. Föreningens nuvarande ekonomiska plan registrerades 2005-05-07 och nuvarande stadgar 2004-12-22.

    Föreningens långsiktiga låneskuld är 0 kr, vilket ger en belåning på 0 kr/kvm. Fastigheternas taxeringsvärde 2023 är 132 552 000 kr. Månadsavgiften är 200 kr/kvm och år. Lokalhyresintäkterna utgör 55 % av totala omsättningen.

    Ekonomisk förvaltning utförs av SBC.

    Trappstädning utförs av extern entreprenör.

    Cykelparkering finns på gården.
  • Antal lägenheter 35
  • Antal lokaler 6
  • Överlåtelseavgift 1 480 kr
  • Pantsättningsavgift 592 kr betalas av köparen
  • Tillåter juridisk person Nej
Södra Vägen fyrtiotre

Lägenheten:

  • Upplåtelseform Bostadsrätt
  • Andelstal 0.28051 %
  • Lägenhetsnummer 28

Byggnaden:

  • Byggnadsår 1923

Såld:

Observera att denna bostad är såld. Vänligen kontakta ansvarig mäklare om du önskar mer information.



Är du intresserad av detta hem?

Södra Vägen fyrtiotre