Lorensberg

Vasagatan trettiotre B

Fint renoverad 1880-talspärla om 2 rok, 72 kvm med 3,5 m i tak på femte våning med balkong i väster!

  • Antal rum 2 rok, varav 1 sovrum
  • Boarea 72 kvm
  • Våningsplan Våningsplan 5 av 7 (4 trappor).
  • Hiss Ja
  • Balkong Ja
  • Planritning
  • Karta
Elegant och romantisk 1880-talstvåa om 72 kvm i mycket fint skick. Soligt västerläge på femte våningen. Välrenoverade originaldetaljer som vitlaserade brädgolv sköna att gå på, höga fotlister, spegeldörrar, överljus, tidstypiska och kolossalt vackra stuckaturer och takrosetter samt den för nyrenässansen så mäktiga takhöjden om 3,5 meter. Stram köksinredning i peppargrått med tunn bänkskiva i komposit samt maskiner från Miele. Utgång till balkong i väster. Badrum med hotellkänsla och tvättpelare från Miele. Harmoniskt sovrum och rymligt vardagsrum med stort, vackert fönsterparti.

Övrig information:

  • Tillträde 2025-03-03
  • Pantsatt lägenheten är inte pantsatt

Övrig information:

  • Plan mark in i hissen till femte våningen! Vi öppnar dörren till en inspirerande, fint renoverad Vasatvåa med sköna vitlaserade brädgolv i hela våningen. Köket välkomnar med skåpinredning i peppargrått från Ballingslöv. Spis, ugn, micro, fläkt, kyl/frys och diskmaskin i rotfritt från Miele. Ljus och tunn bänkskiva i komposit med armatur från Hansgrohe. Matbordet har sin givna plats vid fönstret, och den härliga balkongen är bara ett par steg bort. Alla väggar är målade i en ljus brun kulör från Farrow&Ball i harmoni med de vitmålade snickerierna.

    I passagen finns grunda välbevarade under- & överskåp i original, från golv till tak. Skåpen kombinerar praktisk funktion med en dekorativ påminnelse om historien. Dimbara spots

    Sovrummet rymmer en dubbelsäng och även ett skrivbord om man vill. Ett av de fem fönsterpartierna mot gården förser med dagsljus. Takhöjden är 3,5 meter, som i övrigt. Vackra stuckaturer och takrosett förgyller.

    Vardagsrummet intill har ett stort fönsterparti och ett originalskåp i ett av de fem hörnen. En snedställd vägg bryter det förväntat fyrkantiga och ger rummet känsla och karaktär. Kolossalt vacker takrosett och tidstypiska stuckaturer. Det öppna och vida valvet mot passagen ger en skön volymkänsla till rummet.

    Badrummet är inrett med kakel och klinker från Höganäs, takduschset och handfatsblandare från Hansgrohe, duschdörrar 90x90 från Bathlife, handdukstork från INR, tvättmaskin och torktumlare från Miele, kommod, spegel och skåp från Ballingslöv, golvvärme och dimbara spots.

    Från innergården nås lägenhetsförråd, cykelparkering, brevlådor samt återvinningsrum.

    Lägenheten erbjuder ett helt tyst och komfortabelt boende i det fantastiskt vackra huset på hörnet Vasagatan - Götabergsgatan med Vasaparken intill. Hela innerstadens utbud av affärer, restauranger, caféer, kultur mm utanför porten.

    Årsavgift per kvm upplåten med bostadsrätt är 556 kr (2023).
    Lån per kvm upplåten med bostadsrätt är 8018 kr.



    HUSET
    En gränslöst vacker klenod från 1890 har med varsam hand fått nytt liv via ett unikt ombyggnadsprojekt i vilket 30 kolossalt vackra lägenheter erbjuder ett hypermodernt boende med största möjliga respekt för allt bevarat original. Se fasadens dekorativa detaljer. Se trapphuset med dess dekorationer och takmålningen högst upp. Lägenheterna har varierande boareor mellan 72 - 175 kvm. Takhöjderna är 3 - 3,5 meter i originalplanen och vindslägenheterna som högst 3 meter. Många av lägenheterna har öppna spisar och balkonger. Alla har snygga kök och badrum. Huset ritades av arkitekt Ernst Krüger. Den stolta byggnaden huserar på hörnet Götabergsgatan 16 och Vasagatan 33 i den för stadsdelen så tidstypiska byggnadsstilen vi kallar nyrenässans. Det råder ingen tvekan om att byggnaden uppfördes som för att synas. Läget i kanten av Vasaparken och ett hus från Röhsska museet är idag som då, något av det bästa staden erbjuder.
  • Allmänt om området Stenstadskvarter från förra sekelskiftet invid Vasastaden


    År 1866 togs en ny stadsplan fram med Vasastaden och Lorensberg som centrala områden. Den nya stenstaden tog form under 1800-talets slut och runt sekelskiftet 1900. Tongivande delar var Vasaplatsen, Vasagatan, Vasaparken och naturligtvis Kungsportsavenyn som färdigställdes med Götaplatsen 1935.


    Lorensberg hänger tätt samman med Vasastaden och sträcker sig från vallgraven i norr, österut till Heden, mot Nedre Johanneberg i söder samt längs Aschebergsgatan och Vasaplatsen i väster.


    Lorensbergs landeri
    Innan byggandet av Lorensberg påbörjades upptogs markerna söder om vallgraven mestadels av stora landerier och herrgårdsliknande gårdsanläggningar. Under 1700-talet låg Lorensbergs landeri i nuvarande Lorensbergsparken och på samma plats etablerades ett värdshus 1823 som med tiden utvidgades och under 1900-talets början blev ett populärt nöjesetablissemang med restaurang, cirkus och Lorensbergsteatern.


    Byggandet av Lorensberg påbörjades under 1870-talet och startade i den norra delen av området. Här uppfördes stora stenhus i slutna och regelbundna kvarter längs raka gator, ett bostadsområde av ”hög kvalité” för stadens bättre bemedlade. Mot slutet av 1800-talet byggdes bostadshus i fyra-fem våningar med ljust putsade fasader i rikt dekorerad nyrenässans.


    Paradgatan framför andra
    Längs Kungsportsavenyn och dess tvärgator finns i dag ett rikt utbud av restauranger, barer och butiker och Lorensberg utgör en viktig del av stadens centrum, såväl nöjesmässigt som kulturellt.


    Under 1880-talet utvecklades Kungsportsavenyn till att bli en förnäm bostadsgata med stora våningar bakom ståtliga, ljusa putsfasader. Den utformades som en paradgata med trädrader kantad av förträdgårdar framför husen. Avenyn var ett viktigt huvudstråk och tidigt diskuterades hur den skulle avslutas i den södra änden.


    Götaplatsen utformades efter en stadsplan från 1910 som omfattade Avenyns avslutning, Götaplatsen, samt Lorensbergs villaområde och som togs fram av dåvarande stadsingenjören Albert Lilienberg. Runt Götaplatsen byggdes några av de viktigaste offentliga byggnaderna i Göteborg. Det pampiga Konstmuseet stod klart 1923, lagom till öppnandet av Jubileumsutställningen samma år. Stadsteatern och Konserthuset invigdes 1934 respektive 1935 och utformades i funktionalistisk stil. Den numer klassiska statyn över Poseidon hade då rests som kronan på verket fyra år tidigare, 1931.


    Livet i Lorensberg
    Bostadslägenheterna i Lorensberg planerades efter de principer som gällde för borgerliga hem i städerna under slutet av 1800-talet. Åt gatan låg den representativa delen av bostaden med salong, matsal och herrum i fil medan den privata delen med sovrum och kök var vända åt gården. På gården låg avträden och enklare gårdshus som innehöll smålägenheter med ett eller två rum. Alla bostäder värmdes ursprungligen med kakelugn eller liknande och i gathusen fanns både avloppssystem och rinnande vatten, ibland till och med även badrum för personlig hygien. Fram på 1930-talet installerades WC i både gat- och gårdshus och centralvärmen kom inte långt efter. I husens källarvåningar fanns verksamheter som skomakeri, mjölkaffär och potatislager.
    Lorensbergs stenhusbebyggelse från tiden före 1935 är välbevarad och kompletterad med några större, modernare skapelser - främst längs Avenyn, men 1866 års stadsplan gör sig fortfarande i högsta grad påmind.
  • Namn Vasagatan 33
  • Om föreningen Byggnaden uppfördes 1890 på adresserna Vasagatan 33, Vasagatan 33 B och Götabergsgatan 16 efter ritningar av arkitekt Ernst Krüger. Brf Vasagatan 33 förvärvade fastigheten Lorensberg 50:1 år 2017-06-01. Fastigheten är friköpt. Föreningen är ett s.k. privatbostadsföretag enligt inkomstskattelagen (1999:1229) och utgör därmed en äkta bostadsrättsförening.

    Byggnaden inrymmer 29 lägenheter (efter sammanslagning av 2 lägenheter jmf med ekon plan) upplåtna med bostadsrätt om 3411 kvm och 1 lokal om 270 kvm upplåten med hyresrätt. Total yta 3684 kvm.

    Avgiften inkluderar utöver fastighetens driftkostnader även värme, vatten, TV grundutbud, bredband samt Bostadsrättsförsäkring.

    Brf Vasagatan 33, 769632-1731, registrerades 2016-04-26. Föreningens ekonomiska plan registrerad 2018-05-04 och nuvarande stadgar registrerades 2017-12-28 på Bolagsverket.
    Föreningens långsiktiga låneskuld är 26 500 000 kr, vilket ger en belåning på 7 769 kr/kvm.

    Föreningen tar ut överlåtelseavgift på 1470 kr (2,5 % av prisbasbelopp) samt pantsättningsavgift på 588 kr (1 % av prisbasbelopp).

    Ekonomisk förvaltning utförs av Nabo.
    Fastigheten är fullvärdesförsäkrad hos Proinova AB.
    Trappstädning utförs av Nabo.

    Lägenhetsförråd, postboxar, miljörum samt cykelparkering finns på gården.
    Kabel-TV frånTele2 (basutbud ingår i avgiften) och bredband via iTUX fibernät.
  • Renoveringar - utförda och planerade Hela fastigheten renoverades 2017-2018 och bostadsrätterna såldes som nyproduktion.
  • Parkering Berättigad till boendeparkering inom område "M"
  • Tv och Bredband Kabel-TV från Tele2 och bredband via Ituc fibernät
  • Antal lägenheter 29
  • Antal lokaler 1
  • Överlåtelseavgift 1 480 kr
  • Pantsättningsavgift 592 kr betalas av köparen
  • Tillåter juridisk person Nej
Vasagatan trettiotre B

Lägenheten:

  • Upplåtelseform Bostadsrätt
  • Andelstal 2.47906 %
  • Lägenhetsnummer B016

Byggnaden:

  • Byggnadsår 1890
  • Internet TV: Tele2 Internet: Tele2

Såld:

Observera att denna bostad är såld. Vänligen kontakta ansvarig mäklare om du önskar mer information.



Är du intresserad av detta hem?

Vasagatan trettiotre B