Frida Hjertbergs Gata ett
Fascinerande utsikter från 15:e våningen. 4 rok, 110 kvm med 2 badrum och 2 inglasade balkonger!
- Antal rum 4 rok, varav 3 sovrum
- Boarea 110 kvm
- Våningsplan 15 av 16
- Hiss Ja
- Uteplats 2 inglasade balkonger, tillsammans ca 30 kvm.
- Planritning
- Karta
Våningen har en mycket tilltalande planlösning med en sammanhängande umgängesdel om ca 50 kvm med det delvis öppna sällskapsköket, matplatsen och vardagsrummet. 3 sköna sovrum och två fräscha badrum. Master bedroom med en hel vägg med skjutdörrsgarderober. Ett av badrummen har tvättmaskin och torktumlare. Utgångar till de båda inglasade balkongerna om tillsammans ca 30 kvm med oändligt njutbara utsikter där du kan bevittna naturens skådespel 365 dagar om året. Hallrum med praktisk skjutdörrsgarderob. TV, bredband och telefoni ingår i månadsavgiften. Stort förråd i källaren samt parkering i garage. Affärer, restauranger och kommunikationer intill.
Övrig information:
- Tillträde 2024-01-15
- Pantsatt lägenheten är inte pantsatt
Rumsbeskrivning:
-
Allt nytt och fräscht! Välkomnande foajé och 2 stora, snabba hissar.
Här dansar ljuset medan skymningen sjunger!
Våningen har ett praktiskt hallrum med skjutdörrsgarderober och inbyggda spots i passagen. Parkettgolv i ek mynnar ut i resten av våningen. Samtliga väggar är strukna i brutet vitt och takhöjden är 2,5 meter! Sammanlagt 12 fönsterpartier i öster, söder och väster!
Våningens signum är sällskapdelen om ca 50 kvm med delvis öppet kök, komplett med t ex hel kyl och frys och stilren skåpinredning i vitt med arbetsbänkar i svart granit. Intill är matplatsen med plats för ett större matbord vid utsiktsfönstren. Allt strålar samman i vardagsrummet upplyst av alla fönsterpartier. Här är det förstås möblerat med en yvig sittgrupp i mitten.
Utgång till den inglasade balkongen i söder och väster med plats för matbord och 6-8 stolar i främre delen och som löper vidare efter västerfasaden. Det är gryningarnas och solnedgångarnas våning! Ett magiskt ljus och solnedgångens förtrollande skimmer blir en del av din vardag!
Intill köket ligger det minsta sovrummet vilket idag används som TV-rum. Det har utgång till den andra inglasade balkongen i öster och söder med en makalös utsikt bort mot Delsjöskogarna och mot Mölndal. Även här är möblerat med en sittgrupp.
Master bedroom rymmer gott och väl en dubbelsäng och är inrett med skjutdörrsgarderober efter ena kortväggen. Utsikten i väster är helt enkelt njutbar. Snyggt badrum intill med dusch, handdukstork, toalett och dubbelt handfat. Golvvärme och dimrade spots.
Det mellanstora sovrummet används som arbetsrum med kan lika gärna vara ett sovrum. Det har 3 garderober och fortsatt fantastisk utsikt.
Det andra badrummet är något större och har dusch, handdukstork, toalett, handfat samt tvättmaskin och torktumlare. Golvvärme och dimrade spots.
Välkommen till ditt nya hem på 15:e våningen, där ljuset dansar och skymningen sjunger - en plats där drömmar blir verklighet.
Till lägenheten hör ett källarförråd. Gemensamt cykelrum finns i källaren i både hus A och hus B och cykelställ finns på den gemensamma gården. Barnvagnsförråd finns i varje entréplan.
Lägenheterna är utrustade med triple-play abonnemang från Tele2. Det innebär att TV, bredband och telefoni ingår i månadsavgiften. Bredbandet har en hastighet om 100 mb/sek och i grundutbudet för tv ingår 17 kanaler.
Till föreningens medlemmar finns en övernattningslägenhet. samt en trevlig lounge att hyra vid större fest eller bjudning.
Sopsortering sker i miljöhuset samt på entrévåningen.
Parkeringsgarage i två plan finns under hus A och B. Det omfattar cirka 100 platser. Större lägenheter prioriteras och 3-5 rok är garanterade garageplats. Hyran för en garageplats uppgår till 1600kr/ månad.
I Övre Johannebergs karakteristiska funkiskvarter spinner kvarteret Jarlaplatsen vidare på funktionalismens andemening och tar den med in i framtiden. I området finns ett stort utbud av butiker, restauranger och service.
Kathinka Walfrid ”Frida” Hjertberg föddes 1866. Efter examen vid högre lärarinneseminariet blev hon lärarinna vid Sigrid Rudebecks skola och var dess rektor 1904—29. Hon var också ledamot av bolagsstyrelsen för Sigrid Rudebecks skola. Hon var även ledamot av Göteborgs stadsfullmäktige i två omgångar samt satt med i styrelserna för ett stort antal andra föreningar med pedagogiskt, politiskt och socialt syfte.
Föreningen:
- Namn Jarlaplatsen
-
Om föreningen
Brf Jarlaplatsen, 769628-8666, förvärvade fastigheten Göteborg Johanneberg 18:6, år 2016. Byggnaderna uppfördes 2018. Föreningens 3 byggnader inrymmer 158 lägenheter upplåtna med bostadsrätt om 11351 kvm samt 7 lokaler upplåtna med hyresrätt om 2621 kvm. Hyresintäkterna är 47 % av den totala omsättningen.
Brf Jarlaplatsen registrerades 2014-10-08. Föreningens nuvarande stadgar registrerades 2019-09-24 samt ekonomisk plan registrerades 2016-11-25 på bolagsverket.
Föreningens låneskuld är 220 577 719 kr vilket ger en belåning på 19 432 kr/kvm och 34 % av fastighetens taxeringsvärde, vilket 2022 är 643 800 000 kr. Månadsavgiften är i snitt 468 kr/kvm.
Föreningen har amorterat 8 milj kr 2022.
Prognosen i den ekonomiska planen säger att årsavgifterna kommer att höjas med 2% per år.
Föreningen följer en underhållsplan 2019 - 2047.
Ekonomisk förvaltning utförs av SBC.
Brf Jarlaplatsen är svanenmärkt och har en hög miljöprofil.
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad i Länsförsäkringar.
Trappstädning utförs av extern entreprenör. - Överlåtelseavgift 1 433 kr
- Pantsättningsavgift 573 kr betalas av köparen
- Tillåter juridisk person Nej
Ansvarig mäklare
- Tomas Ahre
- 0705 250650
- [email protected]
Lägenheten:
- Upplåtelseform Bostadsrätt
- Andelstal 0.97511 %
- Lägenhetsnummer 31242/C1-2402
- Uteplats 2 inglasade balkonger, tillsammans ca 30 kvm.
Byggnaden:
- Byggnadsår 2018
- Internet TV: TV och telefoni ingår i månadsavgiften. Internet: Bredband ingår i månadsavgiften.
- Parkering Garageplats.
Såld:
Observera att denna bostad är såld. Vänligen kontakta ansvarig mäklare om du önskar mer information.
Är du intresserad av detta hem?