Vasastaden

Aschebergsgatan fem

Smakfullt totalrenoverad sekelskiftesvåning om 163 kvadrat. Fungerande öppen spis. Balkonger.

  • Antal rum 5.5 rok, varav 4-5 sovrum
  • Boarea 163 kvm
  • Våningsplan Våningsplan 4 av 5.
  • Hiss Ja
  • Uteplats Två balkonger mot innergården
  • Planritning
  • Karta
Enastående vacker och stämningsfull Vasavåning om 163 kvadrat i disposition om 5,5 rum och kök på fjärde våning i stolt byggnad uppförd 1895 på berg i tidens vackra ideal - nyrenässans.

Fyra rum i fil med fem höga fönsterpartier och utsikt över trädtopparna i Vasaparken. Ett av sällskapsrummen har öppen spis i funktion. Kolossalt vackra originaldetaljer i fotlister, djupa dörrvalv, höga spegeldörrar, stuckaturer och takrosetter för att inte tala om entrépartiets oförstörda original.

Masterbedroom mot gården med balkong. Två fullutrustade badrum. Kök med inredning från Puustelli och köksentré med hiss mot gården. Den andra balkongen nås från köket. Högt, soligt läge i välskött förening med utsikt över trädtopparna i Vasaparken. Varmt välkomna på visning till en magnifik sekelskiftesvåning!

Övrig information:

  • Tillträde 2023-09-29
  • Pantsatt lägenheten är pantsatt

Rumsbeskrivning:

  • Utbyggnadsplanen för Vasastaden fastställdes 1866. I den skrevs "att ingen annan del erbjuder för uppförandet av boningshus en så vacker, sund och i alla avseenden behaglig belägenhet".

    Aschebergsgatan är nära på en kilometer lång och på nummer Fem uppfördes en stolt byggnad i sann nyrenässans år 1895 i den tidens ideal och elegans. Förrförra seklet helt enkelt.

    2002 har en ny hiss installerats på gården. Det vackra trapphuset rekommenderas dock. Dekorerat för nära 130 år sedan med vackra smiden, lyktstolpar och handledare, sköna steg i marmor med avsatser i schackrutig klinker och marmoreringar.

    Entrédörrpartier i kolossalt vackert utförande med spröjsat och etsat glas vid sidan om och över dörren. Via pardörrarna är vi inne i denna otroliga magnifika sekelskiftesvåning som sträcker ut sig över hela våningsplan fyra. Det valnötsfärgade trägolvet mynnar ut i resten av den ljusa våningen och en takhöjd strax över tre meter.
    Härifrån nås ett av sovrummen. Stort nog för dubbelsäng och med en balkong mot innergården. Detta används idag som masterbedroom. Knäpptyst.

    Det första rummet, av de fyra i fil, är idag inrett som ett sovrum med stuckaturer, takrosett och ett högt fönsterparti med utsikt över Vasaparken. Att följa årstidernas skiftningar mitt inne i city, är en förmån som denna våning har. Det andra rummet i fil används även det som sovrum med egen klädkammare. Det tredje rummet med en platsbyggd våningssäng används idag som allrum och tv-rum. Det sista rummet i fil är vardagsrummet där man har stora sällskapsytor samt två stora fönsterpartier ut mot Vasaparken. Den fungerande öppna spisen bidrar till den ljuvliga känslan. Från vardagsrummet nås det ena utav våningens två fullutrustade badrum. Salongen som används som vardagsrum är en given plats för vardagsfester och högtidliga kalas.

    Vidare ut till matsalen som ligger in mot gården och precis innan köket. Här får alla dina gäster plats runt middagsbordet. Härifrån nås även det andra fullutrustade badrummet som är femstjärnigt. Handfat och blandare i mässing. Självfallet finns tvättmaskin, torktumlare och golvvärme.

    Köket ligger klassiskt mot gården och är ett kapitel för sig. Otroligt smakfullt inrett från Puustelli. Golvet i köket har golvvärme. Köket har utgång till en balkong via vackra dubbeldörrar i glas. Köksingång från kökstrapphuset. Härifrån tar man hissen ner till gården. En stämningsfull och vacker våning med ett riktigt bra läge på fjärde våning vid den vackra Vasaparken. Mitt i staden. Varmt välkomna på visning till ett förstklassigt boende i en påkostad Vasavåning!

    Den gemensamma tvättstugan ligger i källaren och har två stora tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp och mangel.

    Källarförråd om 5-6 kvadrat.
  • Allmänt om området Göteborgs enda egentliga stenstad med välbevarade prov på 1800-talets fashionabla bostadskvarter. I dag är Vasastaden fortfarande en populär stadsdel med restauranger, caféer och butiker inom bekvämt avstånd. Mellan stenhusens tinnar och torn ligger den lummiga Vasaparken och den allékantade Vasagatan utgör huvudstråket genom det stilfulla bostadsområdet. Vasastaden omgärdas av vallgravsstråket och Lorensberg. Åt söder och väster möter Landala och Haga.

    Vid mitten av 1800-talet var Göteborg innanför vallgraven färdigbyggd och nya områden behövde tas i anspråk för stadens utvidgning. En tävling utlystes och 1866 fanns en färdig stadsplan som omfattade Vasastaden och Lorensberg. Läget ansågs perfekt med närhet till arbetsplatser och butiker innanför vallgraven och det sades att "ingen annan del av staden erbjuder för uppförande av boningshus en så vacker, sund och i alla avseenden behaglig belägenhet". Platsen saknade motstycke och här uppfördes det nya, eleganta Vasastaden. Stadsplanens tongivande delar utformades på tidstypiskt vis med rätvinkliga kvarter, raka trädkantade boulevarder, parker samt förträdgårdar och planteringar framför husen.

    Vasastaden byggdes med fashionabla bostäder mellan åren 1870-1920 och arkitekterna var några av tidens största: Adrian Crispin Peterson, Hans Hedlund och August Krüger. Byggandet startade i områdets norra del med slutna kvarter närmast vallgravsstråket, placerade längs rätvinkliga gator och avenyer. Sparsamt dekorerade trevåningshus vid Haga Kyrkogata utvecklades under byggandet österut till rikt utsmyckade nyrenässansfasader. Vasagatan och Kungsportsavenyn utgjorde områdets viktigaste stråk och kantades av flera allmänna byggnader såsom universitetets pampiga huvudbyggnad. Vasaplatsen var vid den här tiden en öppen park och naturlig mötesplats, kantad av byggnader med rikt dekorerade och högsträckta tegelfasader, krönta med tinnar och torn.

    In i den nya stadsdelen flyttade framför allt den välbärgade borgerligheten. De boende var mantalsskrivna som handlande eller liknande och nästan hälften av de arbetsföra registrerade som pigor, av den enkla anledningen att de bodde hos sin arbetsgivare. Bostadslägenheterna i Vasastadens var ursprungligen ordnade efter de principer som gällde för borgerliga hem i städerna under slutet av 1800-talet. Åt gatan placerades den representativa delen av bostaden med salong, matsal och herrum i fil medan den privata delen med sovrum och kök var vänd åt gården. I husens källarvåningar fanns verksamheter som skomakeri, mjölkaffär och potatislager. På gården låg avträden och enklare gårdshus som innehöll smålägenheter med ett eller två rum, avsedda som bostäder för lägre tjänstemän. Alla bostäder värmdes ursprungligen med kakelugn eller liknande och i gathusen fanns både avloppssystem och rinnande vatten, ibland till och med även badrum för personlig hygien. Fram på 1930-talet installerades WC i både gat- och gårdshus och centralvärmen kom inte långt efter.
  • Namn Aschebergsgatan 5
  • Om föreningen Byggnaden uppfördes 1895 på adressen Aschebergsgatan 5.

    Brf Aschebergsgatan 5 förvärvade fastigheten Vasastaden 17:4 år 1991. Fastigheten är friköpt och föreningen äger sin mark. Undergrund berg. Byggnaden inrymmer 11 lägenheter om 1212 kvm samt 1 lokal om 60 kvm, upplåten med hyresrätt. Lokalen är idag uthyrd.

    Brf Aschebergsgatan 5, 716444-2258, registrerades 1987-09-24. Föreningens nuvarande ekonomiska plan registrerades 1991-07-31 och nuvarande stadgar registrerades 2019-04-09 på Bolagsverket.

    Föreningen har lån på 9 611 050 kr, vilket ger en belåning på 7556 kr/kvm, vilket är 24 % av fastighetens taxeringsvärde 2022 på 40 878 000 kr.

    Föreningen har bland annat utfört följande renoveringar: Rörstambyte 2018. 3-fas el i hela fastigheten 2013. Renovering av fönster mot gården 2013. Renovering av fasad mot gården och ut mot gatan 2021 - 2022. Taket ommålades 2022. Balkonger renoverades 2022. Hiss renoverad 2023. Se fler åtgärder samt planerat underhåll i årsredovisningen.

    Ekonomisk förvaltning utförs av Bredablick Förvaltning.

    Fastigheten är fullvärdesförsäkrad i Protector. I försäkringen ingår ansvarsförsäkring för styrelsen samt kollektivt bostadsrättstillägg för medlemmarna. Föreningen har även försäkring via Anticimex avseende träskadeinsekter.

    Trappstädning utförs av medlemmarna i A-uppgången.

    Cykelparkering finns på gården. Under år 2013 byggdes motsvarigheten till carport för cyklar och barnvagnar, dvs med tak.
  • Antal lägenheter 11
  • Antal lokaler 1
  • Överlåtelseavgift 1 313 kr
  • Pantsättningsavgift 525 kr betalas av köparen
  • Tillåter juridisk person Nej
Aschebergsgatan fem

Lägenheten:

  • Upplåtelseform Bostadsrätt
  • Andelstal 12.29754 %
  • Lägenhetsnummer 4
  • Uteplats Två balkonger mot innergården

Byggnaden:

  • Byggnadsår 1895
  • Internet TV: Ansluten till kabelnät. Leverantör: Tele2 Internet: Via kabel-TV.
  • Energiprestanda 126 kwh/kvm och år

Såld:

Observera att denna bostad är såld. Vänligen kontakta ansvarig mäklare om du önskar mer information.



Är du intresserad av detta hem?

Aschebergsgatan fem